Uusi, liukas tekojää vauhditti Pellon Kiekko -82:n 30-vuotisjuhlaa

8.11.2012 06:00 Kari Kaulanen

PeKi:n puheenjohtaja Taisto Ylisaukko-oja vastaanottaa pokaallin EtPo:n Juha Kuituselta.

PELLO – 1982 syyskesästä meitä oli joukko sirkkakoskilaisia poikia juttelemassa nuorisoseuran talolla, että mitäs tehdään. Waaran Tuomo oli näyttänyt meille, millaisia pelihommat voisivat olla, jos olisi urheiluseura joka touhuaisi ja järjestäisi asioita.
Koko lapsuuden jääkiekko oli ollut meille kaikki kaikessa. Kiekkoilijoiden tie on kulkenut lammen jäältä itse jäädytetylle luistinradalle. Vihdoin teimme lautakaukalon ja sitten oli aika siirtyä kuntakeskukseen.
Halusimme oman seuran, joka ei olisi jaosto jossain yleisseurassa, ja päätimme pitää yleisötilaisuuden nuorisotalo Symppiksessä. Mikä suosio! Nuorisotalo pullisteli, siellä oli yli sata henkeä väkeä ja kaikki olivat keskustelujen jälkeen valmiit seuran perustamiseen.

Viime lauantai oli PeKi:lle kaksinkertainen juhlapäivä, sillä seuran 30-vuotisjuhlan lisäksi vihittiin käyttöön Pellon jäähallin upouusi tekojää.
Aamupäivällä uutta jäätä testasivat E-juniorit, ja illan juhlaottelussa PeKi:n edustusjoukkuetta vastaan luisteli Lappi-Liigan viime kaudella voittanut Kemijärven Kiekko. Ottelussa tuli tappio, mutta se ei tunnelmaa latistanut kuin ehkä pieneksi hetkeksi; juhla jatkui Pellonhovissa pitkälle sunnuntain puolelle.

Lue lisää Torkkarin sivulta 3.

Jaa uutinen:  

 
Viimeisimmät paikallisuutiset
Hae uutisista ja sivustolta
Ilmoitukset
Saajoturkis
 
Meän Tornionlaakso
Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net
Asiakaspalvelu:
Tilaukset
Osoitteenmuutos
Palaute
Uutiskirje
Yhteystiedot
Tavathan
Facebookissa:
Grafu Oy


Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net