Tuppi ei ole pelkkää tuuripeliä

6.8.2015 06:00 Kari Kaulanen

Tommi Knuuti ja Vellu Kreivi kertovat, että tuppiturnaukset tuovat Ylitorniolle viikonlopuksi satakunta henkeä, joten niillä on myös taloudellinen merkitys paikkakunnalle.

YLITORNIO – Tommi Knuuti ja Veli-Pekka eli Vellu Kreivi ovat tuppimiehiä henkeen ja vereen. He ovat myös innolla mukana Tornionlaakson Tupenpelaajat ry:n toiminnassa. Tommi on ollut kaksi vuotta yhdistyksen puheenjohtaja, mutta on tällä hetkellä omien sanojensa mukaan pelkkä aktiivijäsen. Puheenjohtajan tehtävää hoitaa Haaparannalla asuva Petri Kreivi.
Vellu on yhdistyksen varapuheenjohtaja. Hän on myös valtakunnallisen Tuppiliitto ry:n varapuheenjohtaja. Liittoon kuuluvat kaikki rekisteröidyt tuppikerhot, joita on kahdeksan. Eteläisin kerho on Vihannissa ja pohjoisin Sodankylässä, joten valtakunnallisuus on ehkä hieman liioittelua. Tuppi on leimallisesti pohjoisen peli.
Kilpailuihin on kuitenkin osallistunut jo joukkue Tampereeltakin, joten kenties tuppea vielä joskus pelataan koko Suomessa.

Lue lisää Tornionlaakson sivulta 8.

Jaa uutinen:  

 
Viimeisimmät paikallisuutiset
Hae uutisista ja sivustolta
 
Meän Tornionlaakso
Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net
Asiakaspalvelu:
Tilaukset
Osoitteenmuutos
Palaute
Uutiskirje
Yhteystiedot
Tavathan
Facebookissa:
Grafu Oy


Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net