Rasti juhli tyylilleen sopivasti – Ylitorniolainen suunnistusseura täytti vuosia

29.8.2013 06:00 Timo Kunnari

Risto Jaako opastaa ensikertalaisia Marja Pasulaa ja Helena Alaviippolaa suunnistuksen saloihin.

AAVASAKSA – Upeissa kansallismaisemissa viime sunnuntaina Aavasaksan vaaran laella vaelteli eri-ikäistä väkeä enemmän tai vähemmän kiireisesti. Kaikilla oli kuitenkin suunta selvillä, ja jos ei ollut, niin apua oli saatavilla kädestä pitäen.
Kaikilla tuntui olevan hauskaa, eikä sitä hetimmiten arvannut, että kyseessä olivat urheiluseuran 30-vuotisjuhlat! Se paljastui sitten, kun pistäytyi paviljongissa kakkukahveilla. Seuran historiikkia ja muuta infoa sai tutkiskella rauhassa sisätiloissa.
Kesällä ja talvella
Länsirajan Rasti on ennen kaikkea lasten ja perheiden liikuttaja ja matalan kynnyksen erikoisseura, kertoo nykyinen vastikään pestinsä aloittanut puheenjohtaja Raimo Tolonen. Toki jo tätä ennen Tolonen on lukuisia vuosia ollut vahvasti mukana seuran toiminnassa, erityisesti karttapuolella.

Lue lisää Tornionlaakson sivulta 19.

Jaa uutinen:  

 
Viimeisimmät paikallisuutiset
Hae uutisista ja sivustolta
 
Meän Tornionlaakso
Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net
Asiakaspalvelu:
Tilaukset
Osoitteenmuutos
Palaute
Uutiskirje
Yhteystiedot
Tavathan
Facebookissa:
Grafu Oy


Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net