Pekanpään Jahdin väki talkoilee hyvässä hengessä

30.11.2017 06:00 Kaisu Määttä

Muutama mies Pekanpään Jahdin hirviporukasta pitämässä taukoa jahtikämpällä. Vasemmalta Mikko Särkelä, Juha Nuoriaho, Oula Jumisko, Kaarlo Huhtanen ja Antero Yliheikkilä.

PEKANPÄÄ – Pekanpään Jahdin hirvikämpällä on paikalla viisi miestä, jotka kertovat, että maastossa on päällä kaksi tilannetta. Yksi porukka on hakemassa kaadettua hirveä ja toinen passissa odottamassa koiran haukkumaa hirveä. Kaikkiaan metsässä on sinä päivänä viitisentoista miestä.

Pekanpään Jahti ry on perustettu vuonna 1981. Seurassa on tätä nykyä yli 60 jäsentä, kannatusjäsenet mukaan lukien, ja jäsenten keski-ikä on nyt jo alle 50 vuoden. Seuraan on tullut viime aikoina useita nuoria metsästäjiä. Hirviporukkaan kuuluu 31 henkeä. Seuran puheenjohtaja on Allan Kannala ja sihteeri Mirja Heinonen.

Ajatus yhteisestä jahtikämpästä syntyi pian seuran perustamisen jälkeen. Kämpäksi päätyi Sakarin talon vanha metsäpirtti Kantomaanpäästä. Jahtiporukka purki ja kuljetti kämpän sekä pystytti ja viimeisteli sen valmiiksi nykyiselle paikalle 1980-luvun alkupuolella, useamman vuoden aikana. Paikalla tehtiin kattotuolit ja laitettiin uusi katto sekä muurattiin takka ja savupiippu.


Lue lisää Meän Tornionlaakson sivulta 18.

Jaa uutinen:  

 
Viimeisimmät paikallisuutiset
Hae uutisista ja sivustolta
Ilmoitukset
Saajoturkis
 
Meän Tornionlaakso
Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net
Asiakaspalvelu:
Tilaukset
Osoitteenmuutos
Palaute
Uutiskirje
Yhteystiedot
Tavathan
Facebookissa:
Grafu Oy


Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net