Motoristit tulivat jylinällä puhumaan tärkeästä asiasta

17.8.2017 06:00 Kaisu Määttä

Alva opettaa motoristeille sammakkouinnin liikkeitä.

YLITORNIO – Ainiovaaran koulun pihalla oli jännittynyt ja odottava tunnelma hieman ennen kymmentä tiistaina. Pihalla olivat sekä yläkoulun että alakoulun oppilaat opettajineen, ja taisipa paikalla olla oppilaiden vanhempiakin.

Kaikki odottivat… ja sitten alkoi kuulua matalaa moottorien murinaa, joka voimistui ja pian Parkkitieltä koulun pihalle alkoi saapua motoristeja erimallisilla moottoripyörillään. Moottorien jylinä oli mahtava ja näky vaikuttava, kun motoristit kaartoivat pihalle.

Paikalle saapuivat Motoristit koulukiusaamista vastaan -yhdistyksen Lapin kiertueella olevat motoristit, joita tuli Ainiovaaralle lähes 80. Yhdistyksen sihteeri Marko Saarisen mukaan ydinporukassa oli mukana ehkä nelisenkymmentä motoristia, jotka olivat tulleet kauempaa, mutta toinen mokoma ajajia liittyi mukaan lähiseudulta.

Lue lisää Meän Tornionlaakson sivulta 10.

Jaa uutinen:  

 
Viimeisimmät paikallisuutiset
Hae uutisista ja sivustolta
 
Meän Tornionlaakso
Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net
Asiakaspalvelu:
Tilaukset
Osoitteenmuutos
Palaute
Uutiskirje
Yhteystiedot
Tavathan
Facebookissa:
Grafu Oy


Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net