Kota-Erä juhli 30 vuoden toimintaansa

10.1.2013 06:00 Pasi Romakkaniemi

Toimiva seura tarvitsee aktiivisia tekijöitä. Osa näistä tekijöistä palkittiin riistakeskuksen tai riistanhoitoyhdistyksen ansiomerkeillä.

LANKOJÄRVI – Metsästysseurojen hirvipeijaiset ovat jokasyksyinen tapahtuma, mutta 30-vuotisjuhlia voi peijaisten yhteydessä viettää vain kerran. Kota-Erällä tämä kerta oli viime lauantaina, kun Lankojärven koulu keräsi metsästysseuran väen juhlistamaan 30 vuoden toimintaa.
Seuran puheenjohtaja Asko Seitajärvi pohti tervetulopuheessaan peijaisten tärkeää tehtävää kyläläisiä yhteen keräävänä voimana. Samalla ne mahdollistavat kiinteän yhteydenpidon ja harrastusmahdollisuuden kotiseudulleen niille, jotka ovat esimerkiksi työn takia joutuneet muuttamaan pois kotikylältään. Erityisen kiitoksen tästä hän antoi maanomistajille, jotka antavat maansa seuran käyttöön.
Seitajärvi ei unohtanut myöskään metsästäjien kotijoukkoja, jotka varustavat metsästävän puolison niin eväiden ja vaatetuksen suhteen, joskus jopa ajo-ohjeita myöten.
– Seuramme toiminta on tapahtunut rennosti, pilke silmäkulmassa, niin kuin hyvässä harrastuksessa pitääkin olla, Seitajärvi kiteytti puheensa.
Viimeinenkin turhantärkeys unohtui viimeistään siinä vaiheessa, kun Eila Enbuske komensi leidit lavalle. Ladyjen, eli keittiöpuolen naisten lauluesitys hirviporukan hahmoista ja kommelluksista irrotti yleisöstä monet makeat naurut.
Virallisinta osuutta juhlassa taisi olla seuran toimihenkilöiden palkitseminen ansiomerkeillä. Kun se oli takana, päästiin käristyksen ja kakkukahvien kimppuun.
Arpajaisten voittojenjaon jälkeen vielä lisää hirvenlihaa himoavat saivat kaivaa lompakkonsa esiin, sillä juhla päättyi hirvenlihan huutokauppaan. Tietysti tarjolla oli sitä kaikkein kalleintakin osaa ruhosta, sisäfilettä. Olivathan kyseessä juhlapeijaiset.

Lue lisää Torkkarin sivulta 9.

Jaa uutinen:  

 
Viimeisimmät paikallisuutiset
Hae uutisista ja sivustolta
Ilmoitukset
Saajoturkis
 
Meän Tornionlaakso
Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net
Asiakaspalvelu:
Tilaukset
Osoitteenmuutos
Palaute
Uutiskirje
Yhteystiedot
Tavathan
Facebookissa:
Grafu Oy


Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net