Jokainen tehtävä on yhtä tärkeä

18.6.2015 06:00 Karolina Ajanki

Pessalompolon venesatamassa Miekojärven veneilukauden avajaisissa veneseuran lippu nousi salkoon Miekojärven kesä -laulun saattelemana.

PESSALOMPOLO – Miekojärven veneilykauden avajaiset vietettiin Pessalompolon venesatamassa tiistaina 16. kesäkuuta. Avajaisissa Miekojärven veneseura juhli 25-vuotista ja seuran järvipelastusjaosto 21-vuotista toimimintataivaltaan.
Suomen Meripelastusseuran toimitusjohtaja Jari Piirainen oli avajaisten juhlavieras. Miekojärven veneseuran järvipelastusjaosto on yksi Suomen Meripelastusseuran 58:sta jäsenyhdistyksestä. Ensimmäistä kertaa Miekojärvellä vieraileva Piirainen toi seuran terveiset veneilykauden aloittajille ja muistutti, että vaikka seuran nimi on meripelastusseura, se pitää sisällään sisävesien järvipelastusyhdistykset.
– Vaikka Miekojärven järvipelastusjaosto ei ole suurin, sillä ei ole merkitystä. Kesässä 105 pelastustehtävää ei ole parempi kuin kolme. Tärkeintä on autettavan näkökulma. On astuttava pelastettavan näkökulmaan.
– Jokainen tehtävä on yhtä tärkeä. Tärkeä arvo Suomen meripelastusseuran jäsenyhdistyksillä on pyyteetön halu auttaa lähimmäistä hädässä. Kaikki toimivat vapaaehtoistyön pohjalta, Piirainen sanoi puheessaan.

Lue lisää Tornionlaakson sivulta 13.

Jaa uutinen:  

 
Viimeisimmät paikallisuutiset
Hae uutisista ja sivustolta
 
Meän Tornionlaakso
Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net
Asiakaspalvelu:
Tilaukset
Osoitteenmuutos
Palaute
Uutiskirje
Yhteystiedot
Tavathan
Facebookissa:
Grafu Oy


Alkkulanraitti 48
95600 Ylitornio
Puh: 020 743 3210
ylitornio(@)tornionlaakso.net